Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Więcej szczegółów tutaj.

Lokalna Grupa Działania "Dorzecze Bobrzy"

Atrakcje turystyczne

  • Zabytki techniki

   Kuźniaki - ruiny wielkiego pieca.
   Wielki piec hutniczy czynny był od 1782 r. W II poł. XIX wieku produkował ok.1000 ton surówki rocznie. W 1844 r. wyposażono zakład we fryszerki - urządzenia przerabiające surówkę na stal. Ze względu na wyczerpanie się zasobów miejscowej rudy żelaza,  produkcję zakończono w 1897 r. 

   Bobrza - mur oporowy.

     Niedokończona inwestycja zakładu wielkopiecowego. W XIX wieku miała tu powstać największa huta żelaza w Polsce. Mur zbudowany jest w układzie podkowiastym, długość wynosi ok. 328 m, szerokość podstawy muru liczy sobie - 5 m, a korony - 3,5 m, maksymalną wysokość ok. 15 m. 

   Miedziana Góra - zapadliska i hałdy po szybach wydobywczych. Pozostałości XVII-XIX w. robót górniczych kopalni rud miedzi i żelaza. Więcej informacji ...

   Samsonów

   - ruiny wielkiego pieca. Na początku XIX wieku  rozbudowano starą hutę (XVII - XVIII w.), tworząc nowoczesny zakład, dający ok. 800 ton surówki rocznie. Pożar wielkiego pieca w 1866 r. spowodował zamknięcie zakładu. 

   Gliniany Las - zabytkowa cegielnia
 • Suchedniowsko-Oblęgorski Park Krajobrazowy

  Powierzchnia parku wynosi 21407 ha, a otuliny 25 681 ha. Park został ustanowiony w celu ochrony unikatowych zasobów przyrodniczych oraz kulturowych regionu, stanowiących pozostałości Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego. Obszar Parku jest ważnym regionalnym węzłem hydrograficznym i terenem źródliskowym rzek Krasnej, Bobrzy i Kamionki.
  Największym walorem tego parku są występujące na żyznych siedliskach lasy, zajmujące 91% jego powierzchni. Osobliwością rodzimej przyrody są stanowiska modrzewia polskiego. W runie leśnym występuje wiele gatunków roślin naczyniowych objętych ochroną całkowitą lub częściową. 

 • Rezerwaty

  Gliniany Las - tropy dinozaurów wczesnojurajskich. Więcej informacji ...
 • Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

  Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku (Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach) mieści się w eklektycznym pałacyku zaprojektowanym dla pisarza przez Hugo Kudera, a dobudowanym do wcześniej już istniejących: domku leśnego Tarłów i pawilonu myśliwskiego Mieczysława Halika (1895). Pisarz 
  otrzymał go w darze wraz z majątkiem ziemskim (515 morgów) od społeczeństwa polskiego w 1900 r. z okazji jubileuszu 25-lecia pracy literackiej. Do swej podkieleckiej posiadłości przeprowadził się w czerwcu 1902 r., kiedy budowa została zakończona. Przebywał tutaj po parę miesięcy w roku, ale za to przez 12 lat. W 1956 r. dzieci pisarza Jadwiga i Henryk Józef Sienkiewicz przekazały go na rzecz Skarbu Państwa, aby powstało w nim muzeum pamiątek po Nobliście z 1905 r. 
  Więcej informacji ...

 • Dąb "Bartek"

  Dąb Bartek - dąb szypułkowy rosnący między Bartkowem a Zagnańskiem. Wiek tego drzewa oceniany jest  na 645 - 670 lat.  Od 1952 roku dąb uznany jest za pomnik przyrody.
 • Kamienne Kręgi

  Na  "Górze Grodowej" w Tumlinie, opodal  niewielkiej kaplicy, znajdują się  kręgi kamienne - pozostałości kultu pogańskiego. 

  • Szlak Edmunda Massalskiego

  • Szlaki rowerowe

  • Szlak konny

  • Tory Narciarskie

  • Wyciąg narciarski

  Wyciągi narciarskie "Tumlin-Sport-Ski"
  Więcej informacji ....
 • Kaplica Przemienienia Pańskiego w Kostomłotach 

  Budynek kaplicy jest obiektem zabytkowym, wpisanym do rejestru zabytków. Został wzniesiony w 1812 roku (inne źródła 1816) jako jednonawowa kaplica zamknięta od strony północnej półkoliście. Od strony wschodniej zakrystia, od zachodniej pomieszczenie na sprzęt, od południa kruchta wejściowa na rzucie kwadratu. Nad wejściem do kruchty drewniany chór na słupach drewnianych. Konstrukcja murów mieszana z cegły ceramicznej pełnej (w narożach i ościeżach) i z kamienia łamanego na zaprawie wapiennej. Stropy drewniane belkowe z podsufitkami z desek malowanych olejno. Dach o konstrukcji drewnianej, jętkowy. Pokrycie z blachy stalowej ocynkowanej na deskowaniu ażurowym. Na dachu niewielka sygnaturka 6-cio słupowa oblachowana.

  Więcej informacji ....

  Polana z lotu ptaka

  Kompleks Świętokrzyska Polana to nowe miejsce na turystycznej mapie Polski. Położony na terenie Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego w Chrustach (gm. Zagnańsk) koło Kielc, na polanie w głębi lasu, stanowi doskonałe miejsce do wypoczynku, zabawy i aktywnego spędzania czasu.
  Bogata oferta noclegowa i gastronomiczna oraz różnorodność atrakcji sprawiają, że jest to idealne miejsce do wypoczynku, turnusów zdrowotnych, obozów, kolonii, zimowisk, imprez firmowych i rodzinnych. Zapraszamy także na jednodniowe wycieczki edukacyjne, połączone z ciekawymi warsztatami oraz wycieczki rekreacyjne. Każdy z pewnością znajdzie tu coś dla siebie.