Europa    Leader +    ŚBRR    PROW AKTUALNOŚCI GMINY LGD ATRAKCJE TURYSTYCZNE GALERIA LSR
Nawigacja
Kontakt
Kostomłoty II
ul. Kościelna 2A
26-085 Miedziana Góra

(Budynek Starej Plebanii)

tel. 41 303 22 44
tel. 0 784 022 704
tel. 0 784 022 705
tel. 0 784 022 706

email: dorzeczebobrzy1@wp.pl


NR RACHUNKU BANKOWEGO:
67 8493 0004 0020 0331 2321 0005
BANK SPÓŁDZIELCZY KIELCE O/MIEDZIANA GÓRA

Kalendarz
<< Czerwiec 2021 >>
Po Wt śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Urodziny Urodziny:
Losowa Fotka
Aktywne_Kobiety_2010_11.JPG
Aktywne_Kobiety_2010_11.JPG
Impreza "Aktywne Kobiety"
Wydawnictwa LGD
Kopalanie miedzianogórskie
Paweł Król, Jan Urban


Artyści Dorzecza Bobrzy


Rocznik Dorzecza Bobrzy
Użytkowników Online
Gości Online: 10
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 37
Nieaktywowany Użytkownik: 5943
Najnowszy Użytkownik: solomonchaff
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Co to jest LGD ?

STOWARZYSZENIE LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA
„DORZECZE BOBRZY”

        Stowarzyszenie LGD „Dorzecze Bobrzy” powstało 10 grudnia 2005 r. Do LGD należy ponad 140 członków, oprócz tego w jego skład wchodzą gminy: Miedziana Góra, Mniów, Strawczyn i Zagnańsk, a od kwietnia tego roku także gmina Piekoszów. Oprócz tego w skład LGD wchodzą gospodarstwa agroturystyczne, stowarzyszenia działające w poszczególnych gminach, przedsiębiorcy i działacze samorządowi. Nasze stowarzyszenie w całości finansowane jest ze środków Unii Europejskiej, a dokładnie rzecz ujmując z Sektorowego Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja Sektora Żywnościowego oraz Rozwój Obszarów Wiejskich na lata 2004-06” – Priorytet II Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich, Działanie 2.7. Pilotażowy Program Leader +.


        Lokalna Grupa Działania „Dorzecze Bobrzy” w dniu 13 marca 2007 r. podpisała umowę z FAPA (instytucja wdrażająca) – Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa o dofinansowanie projektu na sumę 733 tys. zł. Kwota ta zostanie przeznaczona na szereg różnych zadań zapisanych w strategii. Do tej pory udało się nam uruchomić biuro, które mieści się w Miedzianej Górze, ul. Urzędnicza 8, godziny otwarcia od poniedziałku do piątku od 10.00 do 18.00. Dodatkowo od lipca rozpoczęło swoją działalność Centrum Informacji Turystycznej (adres i godziny urzędowania patrz wyżej). Oprócz tego rozpoczęły się kursy na przewodników świętokrzyskich. Warto dodać, że kurs ten jest pokrywany przez LGD, a osoby uczestniczące w nim muszą być mieszkańcami jednej z gmin, która należy do Stowarzyszenia. Zostały zlecone ekspertyzy na opracowanie szlaków: pieszego „Pracowitej Rzeki Bobrzy”, konnego „Pętla Sienkiewiczowska” i rowerowego „Pętla Bobrzańska”. Szlaki te będą przebiegać tylko i wyłącznie przez obszar tych pięciu gmin. Wraz z opracowanymi szlakami ukaże się mapa „Dorzecze Bobrzy” na której będą uwzględnione wszelkie atrakcje turystyczne znajdujące się na obszarze działania LGD. Poza tym dla turystów zostanie opracowany jednolity system identyfikacji wizualnej, który z pewnością przyczyni się do łatwego odnalezienia pożądanego przez nich miejsca. Tak jak wcześniej wspominałem zostały zorganizowane przez nasze Stowarzyszenie 4 festyny pt. „Poznajmy się”( 8 lipiec – Strawczyn, 29 lipiec – Piekoszów, 26 sierpień – Grzymałków gm. Mniów, 2 wrzesień – Miedziana Góra).


        W najbliższym czasie LGD będzie zajmować się opracowaniem koncepcji dotyczących:

  • w Miedzianej Górze Zbiornika „Światełek” oraz odrestaurowania trasy narciarstwa biegowego,

  • w Mniowie Zbiornika „Trzęsawka”, Stacji naukowej „Gliniany Las” oraz Stacji Narciarskiej „Wierchy,

  • w Strawczynie Wielkiego Pieca Hutniczego w Kuźniakach oraz Zbiornika wodnego „Strawczyn”,

  • w Zagnańsku „Huta Józef w Samsonowie”, „Dąb Bartek”, Zalew „Umer” i Park wypoczynku.

        Wszystkie gminy są położone w zachodniej części Gór Świętokrzyskich (m.in. Pasmo Oblęgorskie, Pasmo Tumlińskie, Wzgórza Kołomańskie, Pasmo Zgórskie, Wzgórza Łopuszańskie) w dorzeczu rzek Bobrza i Łososina (Wierna Rzeka), które wyróżnia się atrakcyjnym ukształtowaniem terenu i wyjątkowym środowiskiem przyrodniczym. Znaczna część regionu jest położona na terenie Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego, w obrębie którego znajduje się wiele pomników i rezerwatów przyrody (m. in. Dąb „Bartek”, Rezerwat Przyrody Nieożywionej „Barcza”, Rezerwat „Kamienne Kręgi” – Góra Grodowa, Rezerwat „Górna Krasna”, Rezerwat „Barania Góra”, Rezerwat Przyrody Nieożywionej „Perzowa Góra” i wiele innych) oraz Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego (Rezerwat „Moczydło”, Rezerwat „Cholesiowa Jama”, Jaskinie Piekło i Jaworznia).


        Na atrakcyjność turystyczna obszaru składają się także istniejące i projektowane miejsca dla uprawiania turystyki aktywnej, np. Tor Samochodowy „Miedziana Góra”, Zalewy „Umer” i „Kaniów”, malownicze rzeki Bobrza i Łososina wraz z dopływami, wodociągi narciarskie ze sztucznym zaśnieżeniem w Tumlinie, tory do narciarstwa klasycznego na górze Grodowej, „Gród Fialenhelm”- rekonstrukcja celtyckiej osady w Belnie, szlaki piesze, Świętokrzyski Szlak Górskiej Turystyki Jeździeckiej, istniejące i projektowane trasy rowerowe, projektowane zalewy „Ciemnica”, „Wierna Rzeka”, „Strawczyn”, ośrodki jazdy konnej, ośrodek wspinaczkowy na Górze Stokówka, Projektowany Park Wspinaczkowy „Tarzania” w Piekoszowie i wiele innych.


        Obszar gmin znajduje się na terenie Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego z licznymi zabytkami związanymi z hutnictwem i górnictwem kruszcowym, m. in. Huta „Józef” (XIXw.) w Samsonowie, Zakład Wielkopiecowy z Murem Oporowym w Bobrzy (XIXw.), Wielki Piec w Kuźniakach (XIXw.), ślady szybów górniczych.
Należy również wspomnieć o znaczących śladach obecności Wielkich Polaków – Henryka Sienkiewicza(Pałac neoklasyczny w Oblęgorku – Muzeum), Hugo Kołłątaja (pozostałości „Kołłątajówki” – Wólka Kłócka), Rodu Tarłów (ruiny Pałacu w Podzamczu Piekoszowskim), króla Stanisława Augusta – miejsca związane z górnictwem kruszcowym, Stefana Żeromskiego, Stanisława Staszica i innych.


        Podsumowując Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dorzecze Bobrzy” jest po to, aby promować i wspierać wszelkie działania prorozwojowe dla obszaru gmin należących do LGD, a także mobilizować ludność z tych terenów do wzięcia aktywnego udziału w procesie rozwoju obszarów wiejskich.

Gminy LGD
Miedziana Góra
Mniów
Piekoszów
Strawczyn
Zagnańsk
LAG BOBRZA RIVER BASIN
Zabytki Dorzecza Bobrzy

Rozpoczynamy tworzenie galerii poświęconej najcenniejszym zabytkom techniki, architektury, przyrody znajdującym się na terenie naszych gmin.

KONTAKT ONLINE